Gebelikte Merak Edilenler


Gebelik Süresi İçinde Sıkça Sorulan Sorular
Source Url: http://www.tevfiksipahi.com.tr/?cat=2

Gebelik Süresi İçinde Sıkça Sorulan Sorular

Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren o güne kadar hiç düşünmediğiniz bir sürü soru aklınıza takılabilir.Sıkça sorulan sorulardan bazıları şunlardır:


1) Ayağım kaydı düştüm. Doktora gitmeli miyim?

Gebeliğin ilk ayları esnasında düşmek endişeye ve paniğe sebep olabilir. Ama unutmayın ki bedeniniz bebeğinizi korumak üzere tasarlanmıştır. Bu kaza ciddi bir hasar bırakacak kadar kötü değilse bebeğinize zarar vermez. Rahmin güçlü kaslarından oluşan duvarı bebeğinizi güvenle muhafaza edecek kadar kalındır. Amniyotik sıvı da koruyucu yastık işlevi görür. Gebeliğin ilk haftalarında rahim leğen kemiğinin arkasına saklanır bu da bebeğinizin daha korunaklı olduğu anlamına gelir. Düşmeden sonra bebeğinizle ilgili kaygınız olur ise rahatlamak adına aile hekiminize başvurabilirsiniz. Düşme sonucunda vajinal kanama, amniyotik sıvı sızması varsa, karnınızda ya da leğen kemiğinizde şiddetli ağrı veya hassaslaşma var ise rahim kasılmalarınız oluyor ise hemen doktorunuza başvurun.


2) Gebelik süresi içinde grip aşısı yaptırmalı mıyım?

Gebelik süresinde grip aşısı olmak güvenlidir. Yumurtaya alerjiniz yok ise önceki grip aşılarına şiddetli reaksiyon vermemişseniz grip aşılarını yaptırabilirsiniz. Ciğerlerinize ve kalbinize gebelik fazla yük getirdiği için bağışıklık sisteminiz etkilenir. Bu etmenler gribe yakalanma riskini artırmakla beraber solunum yetmezliği, zatürre gibi komplikasyonlara da neden olabilir. Grip aşınızı olduğunuzda burun yoluyla alınan sprey yerine iğne şeklinde olan aşıyı talep edin. Grip aşısı etkisiz hale getirilmiş bir virüsden yapılmış olduğu için gebeliğin hangi aşamasında olursa olsun anne ve bebek için güvenlidir.


3) Diğer aşılar güvenli mi?

Aşıların bazıları güvenli bazıları güvenli değildir. Yurt dışına seyahat ediyorsanız bazı enfeksiyonlara karşı yüksek riski olan bir konumdaysanız doktorunuz hepatit A ,hepatit B, menenjit ve zatürre aşılarıda tavsiye edebilir. Canlı virüsten elde edilen papilloma virüsü (HPV) , kızamık-kızamıkçık-suçiçeği bu türlü aşılardan kaçınılmalıdır.


4) Soğuk algınlığını nasıl tedavi edebilirim?

Gebelerin soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan öksürük şurubu ,antihistamin,dekonjestan gibi ilaçları almamaları istenir. Siz soğuk algınlığı süresi içerisinde bol sıvı tüketimine dikkat edin. Su, meyve suyu, çay, çorba iyi seçimlerdir. Bol bol dinlenin. Oda sıcaklığını ve nem derecesini ayarlayın. Boğazınızı rahatlatmak adına ılık tuzlu su ile gargara yapın. Tuzlu suyla ( Serum Fizyolojik – Okyanus suyu ) yapılmış burun damlası kullanın. Reçetesiz olarak temin edebilirsiniz. Vücut ağrıları ve ateş için asetaminofen kullanın. Gebelikte kullanılması güvenli kabul edilen ağrı kesicidir.


5) Akne için reçetesiz kremler kullanabilir miyim?

Gebelik aknesi özel bir akne türü değildir. Kadınların çoğu gebeyken akne sorunu yaşar. Gebelik aknesi ile baş etmenin en iyi yöntemi yüzünüzü günde iki kez yıkayın. Hergün saçınızı şampuanlayın. Yağsız ürünler kullanın. Teninize uygulayacağınız ya da ağız yoluyla alacağınız her türlü ilaç dolaşım sisteminize belli miktarda gireceğinden dikkatli olmanızda fayda var.

Eritromisin gebelik aknesi için en çok tavsiye edilen ilaçtır. Buna ek olarak bazı başka ilaçlar da doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Bunlar tropikal reçete ile satılan ilaçlardır. Bazı akne ilaçları da doğum kusurlarına neden oldukları için uzak durulması gerekir. Bu ilaçlardan bazıları ; adapalen (Differin), tazaroten (Avage,Tazorac).


6) Gebelik süresiiçerisinde saçımı boyatabilir miyim?

Gebelikte ilk 4 ay bebeğin organlarının oluşup yapılandığı zamandır. Bu hayati organların hatasız oluşup gelişmesi için her türlü kimyasal maddeden korunması gerekir. Saç boyaları da kimyasal madde içerdikleri için sakıncalıdır. Ancak 4 aydan sonra tercihen bitkisel boyalar ve diğer boyalar saçta uygulanma süreleri en kısa olacak şekilde, çabuk uygulama ve yıkama ile kullanılabilir.


7) Havaalanlarındaki vücut tarama cihazları gebeler için güvenli mi?

Bu cihazlar iki türlüdür. Biri radar görüntülerinde kullanılan radyo sinyallerindekine benzer türdedir. Diğerinde ise kişiye çok zayıf ve çok düşük radyasyon ( röntgen ) sinyaline maruz bırakan tarayıcının yaydığı radyasyon türüdür.

Bu iki cihazın da gelişmekte olan cenine zarar verdiğine dair bir kanıt ortada yoktur. Ama gebelik genelinde radyasyondan korunmak gereklidir ve bu cihazlar çanta ve valizlerin aranmasında kullanılmaktadır. Bu cihazlardan uzak durmak gerekir.

Kişilerin içinden geçtikleri tarayıcılarda zararlı radyasyon ( röntgen ) ışınları kullanılmamaktadır, gebelerin zarar görmesi ihtimali yoktur.


8) Boya kokusu zararlı mı?

Yağ bazlı boyalar, cıva ve kurşundan kendinizi koruyun. Boya çıkarıcı gibi solvent bulunan maddelerden sakının. Boya kokusu ciğerlerinize gitmesin diye boya yapılan bölgeyi havalandırın. Koruyucu giysiler kullanın. Boya yaptığınız yerde yiyip içmeyin ve uyumayın.


9) Gebeliğin diş çürüklerine sebep olduğu doğru mu?

Gebelikte diş sağlığıyla ilgili bir çok yanlış kanı yaygındır. Diş çürümesi, gebelik içerisinde ağız içindeki asiditenin artması sonucu diş çürümesi riskinin artmasına sebep olabilir. Progesteron ve östrojen hormonunun artışındaki düzeyden kaynaklı dişlerde de sallanma görülebilir. Ve yine hormonlardaki değişimlerden kaynaklı diş eti iltihaplarıda olabilir. Ciddi vakalar tedavi edilmezse erken doğuma ve bebekte düşük doğum kilosuna neden olabilir.


10) Lunapark gibi eğlence merkezlerini seviyorum. Gebelik sırasında onlardan uzak durmalı mıyım?

Bununla ilgili bir fikir birliği yok ama araştırmalara göre bu eğlence yerlerindeki aletlerde ani durma ve yüksek adrenalinin yarattığı travmalar plasentanın rahimden ayrılmasına neden olabilir. Sonuç olarak işi sağlama almayı tercih etmek en doğrusu olacaktır. Gebelik aylarınızı havuzda hafif yüzme egzersizi ve tembellik yaparak eğlenebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Cinsellik

Gebelik hayatınızda bir çok değişikliğe sebep olmakla birlikte cinsel hayatınıza da birtakım farklılıklar getireceğine dair kafanızda kaygılar oluşabilir. Cinselliğin bebeğinizi bu dönemde nasıl etkileceği kısmına dair çok sorulan soruları cevaplayarak sizi bir nebze de olsa rahatlatmaya çalışacağım.


1) Gebelik döneminde seks yapmak doğru mu?

Gebeliğinizin normal ilerlediği süre içerisinde siz ve eşiniz bunu istediği sürece seks yapabilirsiniz. İlk başlarda bulantı,halsizlik,sürekli uyku hali sebebiyle anne adayının cinsellik duygusunu azaltabilir.İkinci üç aylık dönemden sonra cinsel arzu yeniden alevlenebilir.Ama yine son 3 aylık dönemde kilo alımı, bel ağrıları cinsel arzuları tekrar köreltebilir.Bunlara dikkat ederek gebelikte ilk 3 ay ve son 3 ayda mümkün olduğu kadar ilişkiden kaçınmak,3-6 ay arasında ise daha rahatlıkla seks yapılabilir.


2) Gebelik döneminde cinsellik bebeğe zarar verir mi?

Gebelik süresi içerisinde en rahat ettiğiniz pozisyon sizin için en uygun pozisyondur. Dikkat edilmesi gereken karın üzerine baskı gelmemesidir.


3) Prezervatif kullanmak gerekir mi?

Gebelik dönemi içerisinde cinsellikle bulaşan enfeksiyonlara maruz kalmamak için prezatvatif kullanmak anne ve bebek açısından koruyucu bir yöntemdir. Ayrıca cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmak meni içindeki bazı kimyasal maddelere bağlı olarak oluşacak ağrı-sancı-kasılma-kanama ve dolayısıyla düşük veya erken doğum olmasını engelleyecektir.


4) Bebek doğduktan ne kadar süre sonra seks yapabiliriz?

İster vajinal yolla, ister sezeryan olarak doğum yapın vücudunuzun kendini toparlamak adına zamana ihtiyacı olacaktır. Bunun için 6 hafta yeterlidir.


Kommentarer

Ilægning af...

Relaterede Artikler